LIST OF ARTISTS

Aalders, Steven
Slewe

Abakanowicz, Magdalena
Beck & Eggeling

Abramović, Marina
Krinzinger

Abts, Tomma
Galerie Buchholz, David Zwirner

Ackermann, Rita
Hauser & Wirth

Adler, Karl-Heinz
EIGEN + ART

Ahriman, Nader
Krinzinger

Al Karim, Halim
Brigitte Schenk

Aladag, Nevin
WENTRUP

Albers, Anni
Schönewald

Albers, Jan
1301PE, VAN HORN

Albers, Josef
Ludorff, Schönewald, Galerie von Vertes

Alechinsky, Pierre
Moderne Silkeborg

Allen, Alma
Shane Campbell

Almond, Darren
Max Hetzler

Althoff, Kai
Galerie NEU

Alÿs, Francis
David Zwirner

Ammerlaan, Frank
David Risley

Andersson, Mamma
David Zwirner

Andrade, Rodrigo
Paragon

Andre, Carl
Konrad Fischer Galerie, Carolina Nitsch

Anholt, Tom
Mikael Andersen

Anselmo, Giovanni
Konrad Fischer Galerie

Antes, Horst
LEVY Galerie, Utermann

Anton, Ovidiu
Christine König

Anzinger, Siegfried
Krinzinger

Appel, Karel
Fred Jahn/Matthias Jahn, Moderne Silkeborg

Applebroog, Ida
Hauser & Wirth

Appleby, Anne
Borzo

Arad, Ron
Ben Brown

Arasli, Artun Alaska
Markus Lüttgen

Argote, Ivan
Perrotin

van Ark, Daniëlle
tegenboschvanvreden

Arman
Heinz Holtmann, Schwarzer

Armanious, Hany
Southard Reid

Armstrong, Katie
EIGEN + ART

Arnold, Maximilian
DUVE Berlin

Arnolds, Thomas
Hammelehle und Ahrens

Arp, Hans
Hauser & Wirth

Arsham, Daniel
Perrotin

Artschwager, Richard
David Nolan

Atchugarry, Pablo
Hollis Taggart, Atelier van Lieshout, Krinzinger

Attia, Kader
Krinzinger, Nagel Draxler

Aubertin, Bernard
Jean Brolly, Heinz Holtmann, Maulberger

Auer, Abel
Sies + Höke

Avotiņš, Jānis
Vera Munro

Avramidis, Joannis
Florian Sundheimer

Bacher, Lutz
Galerie Buchholz

Bacher, Markus
Contemporary Fine Arts

Bächli, Silvia
Barbara Gross, Vera Munro

Baghramian, Nairy
Galerie Buchholz

Balema, Olga
Fons Welters

Balkenhol, Stephan
AKINCI, Deweer Gallery, Jochen Hempel, Löhrl

Baltz, Lewis
Thomas Zander

Banisadr, Ali
BLAIN|SOUTHERN

Banner, Fiona
1301PE

Baran, Tomek
Le Guern

Barceló, Miquel
Ben Brown

Bargheer, Eduard
Henze & Ketterer

Barlach, Ernst
Henze & Ketterer

Barlow, Phyllida
Hauser & Wirth

Bartana, Yael
Capitain Petzel

Barth, Uta
1301PE

Bas, Hernan
Perrotin

Baselitz, Georg
Bo Bjerggaard, Boisserée, Ben Brown, Fred Jahn/Matthias Jahn, Galerie Thaddaeus Ropac, Schönewald, Michael Schultz, Michael Werner

Baudrexel, Florian
Linn Lühn

Bauer, Marc
Deweer Gallery

Bauer, Rudolf
Valentien

Baumeister, Willi
Schlichtenmaier, Schwarzer

Baumgarten, Lothar
Thomas Zander

Becerra, Alex
Shane Campbell

Becher, Bernd & Hilla
Konrad Fischer Galerie, Ludorff

Bechtold, Gottfried
Krinzinger

Beck, Lisa
Samy Abraham

Becker, Boris
Heinz Holtmann

Beckett, James
Markus Lüttgen

Beckley, Bill
Hans Mayer

Beckman, Ericka
MOT International

Beckmann, Max
Suzanne Tarasieve

Bedez, Jean
Suzanne Tarasieve

Beer, Tjorg Douglas
Produzentengalerie Hamburg

Begum, Rana
Christian Lethert

Bellmer, Hans
LEVY Galerie

van Bender, Adelhyd
Delmes & Zander

Benedict, Will
Rob Tufnell

Benson, Trudy
Bernard Ceysson

Bercea, Marius
BLAIN|SOUTHERN

Bergmann, Benjamin
Jochen Hempel

Bernhardt, Katherine
CANADA

Berrada, Hicham
WENTRUP

Berresheim, Tim
Reinhard Hauff

Bertolo, Luca
SpazioA

Betke, Wolfgang
Aurel Scheibler

Beutler, Michael
Nagel Draxler

Beuys, Joseph
Heinz Holtmann, Klüser, Montrasio Arte, Galerie Thaddaeus Ropac, Edition Staeck, Thomas

Bevan, Tony
Ben Brown

Bianchet, Nicole
Haas

Biasi, Alberto
SETAREH Gallery

Biber, Michael
Fred Jahn/Matthias Jahn

Biberstein, Michael
Giorgio Persano

Bijl, Guillaume
Nagel Draxler

Billing, Johanna
Hollybush Gardens

Billy, Vanessa
BolteLang, Limoncello

Binschtok, Viktoria
KLEMM’S

Birkas, Akos
EIGEN + ART

Bischoffshausen, Hans
Dierking

Bissier, Julius
Schlichtenmaier

Bitzer, Matthias
Kadel Willborn

Black, Karla
Gisela Capitain, David Zwirner

Blair, Dike
Linn Lühn

Blais, Jean-Charles
Florian Sundheimer

Blake, Peter
LEVY Galerie

Bloch, Pierrette
Karsten Greve

Blom, Zander
Hans Mayer

Bluhm, Norman
Hollis Taggart

Bochner, Mel
Akira Ikeda

Bodde, Nicholas
Lahumière

Boetti, Alighiero
Repetto Gallery

Böhm, Miriam
WENTRUP

Böhringer, Volker
Valentien

Boll, Otto
Dierking, Schönewald, Axel Vervoordt

Bömmels, Peter
Akira Ikeda

Bonajo, Melanie
AKINCI

von Bonin, Cosima
Galerie NEU

Bool, Shannon
Daniel Faria, Kadel Willborn

Bornstück, Fritz
Mikael Andersen

Borremans, Michaël
David Zwirner

Boschan, Madeleine
Hezi Cohen, Bernd Kugler

Botero, Fernando
Samuelis Baumgarte, Thomas

Bourgeois, Louise
Karsten Greve, Hauser & Wirth, Carolina Nitsch

Boutlis, Alkis
Suzanne Tarasieve

Bove, Carol
Barbara Gross, David Zwirner

Bowers, Andrea
Capitain Petzel

Boyd, Daniel
Roslyn Oxley9

Bradford, Mark
Hauser & Wirth

Bradley, Chris
Shane Campbell

Bradley, Ry David
Evelyn Yard

Bragdon, Jonathan
Klüser, Aurel Scheibler

Brand, Max
Jacky Strenz

Brandenburg, Marc
Galerie Thaddaeus Ropac

von Brandenburg, Ulla
Produzentengalerie Hamburg

Brandl, Herbert
nächst St. Stephan, Elisabeth & Klaus Thoman

Braun, Lutz
Nagel Draxler

Brenner, Birgit
EIGEN + ART

Breukers, Tim
mirko mayer galerie / m-projects

Breuning, Olaf
Nils Stærk

Bronson, AA & Boadwee, Keith
Deborah Schamoni

Broodthaers, Marcel
Edition Staeck

Brown, Ben Thorp
Bischoff Projects

Bruce High Quality Foundation
Contemporary Fine Arts

Brüning, Peter
Schlichtenmaier, Hans Strelow

Brunner, Maria
Gisela Capitain

Brus, Günter
Konzett Gallery, Krinzinger, Ruberl

Brzeżańska, Agnieszka
Marlborough Contemporary, Vera Munro

Büchel, Christoph
Hauser & Wirth

Budny, Michał
nächst St. Stephan

Buggenhout, Peter
Konrad Fischer Galerie, Laurent Godin

Burden, Chris
Krinzinger

Burgert, Jonas
BLAIN| SOUTHERN, Produzentengalerie Hamburg

Burgos, Ernesto
Kate Werble

Burr, Tom
Galerie NEU

Busk, Peter Linde
Bo Bjerggaard

Buthe, Michael
Georg Nothelfer

Büttner, Andrea
Hollybush Gardens

Büttner, Werner
Bärbel Grässlin, LEVY Galerie, Marlborough Contemporary, Hans Mayer

Butz, Heinz
Fred Jahn/Matthias Jahn, Schönewald

Butzer, André
Max Hetzler

Cabrita Reis, Pedro
Giorgio Persano

Cage, John
Margarete Roeder

Calame, Ingrid
Anke Schmidt

Calder, Alexander
Thomas Salis art & design, Galerie von Vertes

Calle, Sophie
Perrotin

Calzolari, Pier Paolo
Repetto Gallery

Candeloro, Francesco
A arte Invernizzi

Capalino, Borden
Contemporary Fine Arts

Capote, Yoan
Ben Brown

Caramelle, Ernst
nächst St. Stephan

Carroll, Lawrence
Karsten Greve

Cattaui, Micha
mirko mayer galerie / m-projects

Cattelan, Maurizio
Perrotin

Cavael, Rolf
Maulberger

Chadwick, Lynn
BLAIN|SOUTHERN

Chagall, Marc
Thomas

Chambaud, Etienne
Sies + Höke

Chamberlain, John
Karsten Greve, Schönewald, Galerie von Vertes

Chamberlain, Tom
Aurel Scheibler

Chapman, Jake & Dinos
David Risley

Chapman, Jesse
Shane Campbell

Chardon, Nicolas
Jean Brolly

Charlton, Alan
Jean Brolly, Konrad Fischer Galerie, Slewe, walter storms

Charriere, Julian
Sies + Höke

Chen Ruo Bing
Taguchi

Chen Wei
Ben Brown

Chetrit, Talia
Sies + Höke

Chia, Sandro
Akira Ikeda

Chillida, Eduardo
Boisserée, Georg Nothelfer

Chin, Mel
Thomas Rehbein

Chişa, Anetta Mona & Takáčová, Lucia
Christine König

Christian, Abraham David
Utermann

Christo
Carolina Nitsch

Christo & Jeanne-Claude
Georg Nothelfer

Chun Kwang Young

Beck & Eggeling, Pearl Lam

Chung Chang-Sup
Perrotin

Clegg & Guttmann
Nagel Draxler

Clemente, Francesco
BLAIN|SOUTHERN

Closky, Claude
Laurent Godin

Collishaw, Mat
BLAIN|SOUTHERN

Connor, Fiona
1301PE

Connors, Matt
CANADA

Conrad, Tony
Galerie Buchholz

Conrads, Michael
Produzentengalerie Hamburg

Copley, William N.
Klaus Gerrit Friese

Corporation, Bernadette
Galerie NEU

Coste, Anne-Lise
Reinhard Hauff

Cottrell, Marsha
Petra Rinck

Cowan, Paul
Shane Campbell

Cowen, Jeff
Michael Werner

Cragg, Tony
Buchmann, Deweer Gallery, Konrad Fischer Galerie, Heinz Holtmann, Klüser, Galerie Thaddaeus Ropac

Cramer, Daniel Gustav
Sies + Höke

Craven, Ann
Shane Campbell

Creed, Martin
Hauser & Wirth

Creten, Johan
Perrotin

Crewdson, Gregory
WILMA TOLKSDORF

Crumb, R.
David Zwirner

de la Cruz, Angela
Krinzinger

Csakany, Istvan
Krinzinger

Curnier Jardin, Pauline
PSM

Cytter, Keren
Nagel Draxler

Czech, Natalie
Capitain Petzel, Kadel Willborn

Czerlitzki, Paul
Laurent Godin, KÖNIG GALERIE

D'Hollander, Ilse
Konrad Fischer Galerie

Da Corte, Alex
David Risley

Dacey, Sebastian
Sabine Knust

Dachun, Ji
Barbara Gross

Dahn, Walter
Sprüth Magers

Darboven, Hanne
Crone, Konrad Fischer Galerie

David, Enrico
Michael Werner

Davies, Daniel
BolteLang, Limoncello

Davila, Jose
OMR

De Bruyckere, Berlinde
Hauser & Wirth

de Crignis, Rudolf
Margarete Roeder

De Keyser, Raoul
David Zwirner

De Marchi, Riccardo
A arte Invernizzi

De Maria, Nicola
Giorgio Persano

Deacon, Richard
Galerie Thaddaeus Ropac

Dean, Tacita
Niels Borch Jensen

Delvoye, Wim
Perrotin

Demand, Thomas
Sprüth Magers

Demester, Jeremy
Max Hetzler

Dennison, Violet
Jan Kaps

Denny, Simon
Galerie Buchholz

DePrez, Jeremy
Max Hetzler

Deroubaix, Damien
Nosbaum Reding

Dertnig, Carola
Andreas Huber

Deschenes, Liz
Galerie Buchholz

Desgrandchamps, Marc
EIGEN + ART

Deyrolle, Jean
Lahumière

di Robilant, Tristano
| PRISKA PASQUER

Dibbets, Jan
Konrad Fischer Galerie

diCorcia, Philip-Lorca
David Zwirner

Diehl, Johanna
WILMA TOLKSDORF

Dienst, Rolf-Gunter
Max Hetzler

Dietz, Madeleine
Georg Nothelfer

Dillemuth, Stephan
Nagel Draxler

Dion, Mark
Nagel Draxler

Disler, Martin
Buchmann

Dix, Otto
Fischer Kunsthandel & Edition, Remmert und Barth, Suzanne Tarasieve, Valentien

Djordjadze, Thea
Sprüth Magers

Doempke, Boris
mike karstens

Dornfeld, Matthias
Fred Jahn / Matthias Jahn

Douglas, Stan
David Zwirner

Downsbrough, Peter
Thomas Zander

Dreher, Peter
Thomas Salis art & design

Drescher, Ondrej
KROMUS + ZINK

Drew, Leonardo
Pearl Lam

Droese, Felix
Klaus Gerrit Friese

Druhl, Sven
CONRADS

Du Pasquier, Nathalie
EXILE

Dubuffet, Jean
Galerie von Vertes

Dudley, Don
Thomas Zander

Dullaart, Constant
Future Gallery

Dumas, Charlotte
andriesse eyck

Dumas, Marlene
David Zwirner

Duncan, Chris
Halsey McKay, V1 Gallery

Dunst, Heinrich
nächst St. Stephan

Durham, Jimmie
Christine König

Duscha, Andreas
Christine König

Duwenhogger, Lukas
Galerie Buchholz

Dzama, Marcel
Sies + Höke, David Zwirner

Eberle, Hedwig
Fred Jahn / Matthias Jahn

Eder, Martin
EIGEN + ART

van Eeden, Marcel
KROMUS + ZINK

Egan, Aleana
Konrad Fischer Galerie

Eggerer, Thomas
Galerie Buchholz

Eiben, Henrik
Christian Lethert

Eisenberger, Christian
Krinzinger

Eitel, Tim
EIGEN + ART

Ekblad, Ida
Max Hetzler

Elfgen, Robert
Sprüth Magers

Eliasson, Olafur
Niels Borch Jensen

van Elk, Ger
Borzo

Elmgreen & Dragset
Perrotin

Elsner, Slawomir
Gebr. Lehmann, Lullin + Ferrari

Emin, Tracey
Carolina Nitsch

England, Jane
Bruce Haines, Mayfair

Enright, Brock
Kate Werble

Epstein, Mitch
Thomas Zander

Erben, Ulrich
Löhrl, walter storms, Hans Strelow

Erber, Wolfram
Fred Jahn / Matthias Jahn

Ericson & Ziegler
Perrotin

Ernst, Max
Boisserée, Ludorff, Thomas Salis art & design, Schwarzer, Galerie von Vertes

Erro
Perrotin

Esteve, Lionel
Perrotin

Euler, Jana
Galerie NEU

Eva & Adele
Artelier Contemporary

Evans, Cerith Wyn
Galerie Buchholz

Everberg, Kirsten
1301PE

Evers, Jan Paul
Max Mayer

Fahlstrom, Oyvind
Aurel Scheibler

Fahrenholz, Loretta
Galerie Buchholz

Faldbakken, Matias
Galerie NEU

Fasshauer, Anna
Nagel Draxler

Fecteau, Vincent
Galerie Buchholz

Federle, Helmut
nächst St. Stephan

Feifel, Helen
Kadel Willborn

Feininger, Lyonel
Koch, Schwarzer, Utermann

Feldmann, Hans-Peter
Konrad Fischer Galerie

Felixmuller, Conrad
Fischer Kunsthandel & Edition, Henze & Ketterer

Ferri, Jakup
andriesse eyck

Feuerstein, Thomas
Elisabeth & Klaus Thoman

Finley, Shannon
walter storms

Firman, Daniel
Perrotin

Fischer, Andreas
Reinhard Hauff, KÖNIG GALERIE

Fischer, Nina & el Sani, Maroan
EIGEN + ART

Fischer, Roland
walter storms

Fisher, Kim
Shane Campbell

Fisher, Morgan
Galerie Buchholz

Flaugher, David
Jan Kaps

Flavin, Dan
David Zwirner

Fleck, Ralph
Boisserée

Fleischmann, Adolf
Schlichtenmaier

Fletcher, Saul
Sabine Knust

Fodinger, Karsten
RaebervonStenglin

Fodor, Janos
Kisterem

Foettinger, Claus
VAN HORN

Fontaine, Claire
Galerie NEU

Fontana, Lucio
Karsten Greve, Montrasio Arte

Forg, Gunther
Mikael Andersen, Artelier Contemporary, Gisela Capitain, Bärbel Grässlin, Max Hetzler, Vera Munro

Forslund, Leonard
Mikael Andersen

FORT
Sies + Höke

Fox, Jason
CANADA

Fox, Neal
Suzanne Tarasieve

Fox, Pius
CONRADS

Francis, Sam
Koch, Hollis Taggart, Thomas

Frank, Dale
Roslyn Oxley9

Frantz, Egan
Nagel Draxler

Fraser, Andrea
Nagel Draxler

Frecon, Suzan
David Zwirner

Fritsch, Sabrina
VAN HORN

Fritze, Klaus
Brigitte Schenk

Frize, Bernard
nächst St. Stephan, Perrotin

Frohne-Brinkmann, Gerrit
Jürgen Becker

Fruhtrunk, Gunter
walter storms

Fuchs, Bernhard
WILMA TOLKSDORF

Fuchssteiner, Georg
Fred Jahn / Matthias Jahn

Fullemann, Christopher
DUVE Berlin

Furhofer, Philipp
Sabine Knust

Furunes, Anne-Karin
Anhava

Gaillard, Cyprien
Sprüth Magers

Gais, Christoph M.
Georg Nothelfer

Gall, Neil
David Nolan, Aurel Scheibler

Gallagher, Ellen
Hauser & Wirth

Garutti, Alberto
Buchmann

Gasparotto, Lara
KROMUS + ZINK

Gaul, Winfred
Schlichtenmaier

GCC
Kraupa-Tuskany Zeidler

Geiger, Rupprecht
walter storms, Florian Sundheimer

Geis, Axel
WENTRUP

Gelitin
Perrotin

Gennari, Francesco
Tucci Russo

Genzken, Isa
Galerie Buchholz, Hauser & Wirth, David Zwirner

Gerritz, Frank
Christian Lethert, Taguchi

Gersht, Ori
Ben Brown

Gertsch, Franz
Haas

Gerwers, Martin
Philipp von Rosen

Geyer, Andrea
Thomas Zander

Giacomelli, Mario
Thomas Salis art & design

Gilges, Simone
Ginerva Gambino

Girke, Raimund
walter storms, Axel Vervoordt

Glockner, Hermann
Florian Sundheimer

Gluklya
AKINCI

Goepfert, Hermann
Dierking

Goins, Darren
Hezi Cohen

Goldberg, Michael
Moderne Silkeborg, Hollis Taggart

Golden, Pamela
Marlborough Contemporary

Goldstein, Jack
1301PE, Galerie Buchholz

Goller, Bruno
LEVY Galerie

Golub, Leon
Hauser & Wirth

Gomez, Sayre
Nagel Draxler

Gorchov, Ron
Thomas Brambilla

Gormley, Antony
Galerie Thaddaeus Ropac

Gosewitz, Ludwig
Jürgen Becker

Gothe, Julian
Galerie Buchholz

Gotz, Karl Otto
Maulberger, Schlichtenmaier, Hans Strelow

Graf, Franz
Krinzinger

Graf, Manuel
VAN HORN

Graham, Dan
Hauser & Wirth

Graham, Rodney
Hauser & Wirth

Grasso, Laurent
Perrotin

Grau, Anna Lena
Thomas Rehbein

Graubner, Gotthard
Dierking, Karsten Greve, Ludorff, Thomas Salis art & design, Schwarzer, walter storms

Green, Renee
Nagel Draxler

Greenbaum, Joanne
Shane Campbell, Crone

Grilo, Ruben
Future Gallery

Grimm, Kerstin
Haas

Gritsch, Stefan
Margarete Roeder

Gross, Erwin
Bernd Kugler

Grosse, Katharina
Barbara Gross, KÖNIG GALERIE, nächst St. Stephan

Grosu, Ioan
Fred Jahn / Matthias Jahn

Grosz, George
Hagemeier, Suzanne Tarasieve, Valentien

Grotjahn, Mark
Shane Campbell

Grunewald, Julius
Nosbaum Reding

Grunewald, Manor
Berthold Pott

Grunfeld, Thomas
Klaus Gerrit Friese

Grzeszykowska, Aneta
nächst St. Stephan

Grzymala, Monika
Crone

Guagnini, Nicolas
Max Mayer

Gupta, Sakshi
Krinzinger

Gupta, Subodh
Hauser & Wirth

Gusmao, Joao Maria + Paiva, Pedro
Sies + Höke

Guston, Philip
Hauser & Wirth

Gaillard, Cyprien
Sprüth Magers

Gais, Christoph M.
Georg Nothelfer

Gall, Neil
David Nolan, Aurel Scheibler

Gallagher, Ellen
Hauser & Wirth

Garutti, Alberto
Buchmann

Gasparotto, Lara
KROMUS + ZINK

Gaul, Winfred
Schlichtenmaier

GCC
Kraupa-Tuskany Zeidler

Geiger, Rupprecht
walter storms, Florian Sundheimer

Geis, Axel
WENTRUP

Gelitin
Perrotin

Gennari, Francesco
Tucci Russo

Genzken, Isa
Galerie Buchholz, Hauser & Wirth, David Zwirner

Gerritz, Frank
Christian Lethert, Taguchi

Gersht, Ori
Ben Brown

Gertsch, Franz
Haas

Gerwers, Martin
Philipp von Rosen

Geyer, Andrea
Thomas Zander

Giacomelli, Mario
Thomas Salis art & design

Gilges, Simone
Ginerva Gambino

Girke, Raimund
walter storms, Axel Vervoordt

Glockner, Hermann
Florian Sundheimer

Gluklya
AKINCI

Goepfert, Hermann
Dierking

Goins, Darren
Hezi Cohen

Goldberg, Michael
Moderne Silkeborg, Hollis Taggart

Golden, Pamela
Marlborough Contemporary

Goldstein, Jack
1301PE, Galerie Buchholz

Goller, Bruno
LEVY Galerie

Golub, Leon
Hauser & Wirth

Gomez, Sayre
Nagel Draxler

Gorchov, Ron
Thomas Brambilla

Gormley, Antony
Galerie Thaddaeus Ropac

Gosewitz, Ludwig
Jürgen Becker

Gothe, Julian
Galerie Buchholz

Gotz, Karl Otto
Maulberger, Schlichtenmaier, Hans Strelow

Graf, Franz
Krinzinger

Graf, Manuel
VAN HORN

Graham, Dan
Hauser & Wirth

Graham, Rodney
Hauser & Wirth

Grasso, Laurent
Perrotin

Grau, Anna Lena
Thomas Rehbein

Graubner, Gotthard
Dierking, Karsten Greve, Ludorff, Thomas Salis art & design, Schwarzer, walter storms

Green, Renee
Nagel Draxler

Greenbaum, Joanne
Shane Campbell, Crone

Grilo, Ruben
Future Gallery

Grimm, Kerstin
Haas

Gritsch, Stefan
Margarete Roeder

Gross, Erwin
Bernd Kugler

Grosse, Katharina
Barbara Gross, KÖNIG GALERIE, nächst St. Stephan

Grosu, Ioan
Fred Jahn / Matthias Jahn

Grosz, George
Hagemeier, Suzanne Tarasieve, Valentien

Grotjahn, Mark
Shane Campbell

Grunewald, Julius
Nosbaum Reding

Grunewald, Manor
Berthold Pott

Grunfeld, Thomas
Klaus Gerrit Friese

Grzeszykowska, Aneta
nächst St. Stephan

Grzymala, Monika
Crone

Guagnini, Nicolas
Max Mayer

Gupta, Sakshi
Krinzinger

Gupta, Subodh
Hauser & Wirth

Gusmao, Joao Maria + Paiva, Pedro
Sies + Höke

Guston, Philip
Hauser & Wirth

Hachmeister, Grit
fiebach, minninger

Hadjidjanos, Spiros
Future Gallery

Haendel, Karl
WENTRUP

Hains, Raymond
Max Hetzler

Halilaj, Petrit
Chert

Hall, Fiona
Roslyn Oxley9

Haller, Julia
Nagel Draxler

Halley, Peter
Thomas

Hamberg, Stella
EIGEN + ART

Hamm, Manfred
Georg Nothelfer

Hamm, Wolf
Beck & Eggeling

Hammer, Barbara
KOW

Hantmann, Tobias
Bernd Kugler

Hapaska, Siobhan
Kerlin

Haring, Keith
Hans Mayer

Harms, Bendix
Sabine Knust

Hartmann, Klaus
Jürgen Becker

Hartmann, Thomas
Georg Nothelfer

Hartung, Hans
Ludorff, SETAREH Gallery
Hartung, Karl
Henze & Ketterer, Utermann

Hassani, Toulu
Petra Rinck

Haugaard Madsen, Lone
Nagel Draxler

Hausner, Xenia
Boisserée

Haussler, Iris
Daniel Faria

Havekost, Eberhard
Gebr. Lehmann

Hawkins, Richard
Galerie Buchholz

He Xiangyu
Bischoff Projects

Heckel, Erich
Henze & Ketterer, Remmert und Barth, Utermann

Hecker, Florian
Galerie NEU

Heikes, Jay
Shane Campbell

Heilmann, Mary
Hauser & Wirth, Vera Munro

Heinzmann, Thilo
Perrotin

Heise, Almut
LEVY Galerie

Heldens, Wieteke
Borzo

Hempel, Lothar
Sies + Höke

Hempton, Celia
Southard Reid

Henderson, John
Perrotin

Henriksen, Knut Henrik
Sommer & Kohl

Henson, Bill
Roslyn Oxley9

Herkenhoener, Fabian
fiebach, minninger

Hernandez, Anthony
Thomas Zander

Hernandez, Diango
Marlborough Contemporary

Hernandez, Secundino
Krinzinger

Hernandez Pijuan, Joan

Boisserée

Herold, Georg

Bärbel Grässlin

Herold, Jorg
EIGEN + ART

Herrero, Federico
Sies + Höke

Hess, Nic
Philipp von Rosen

Hesse, Eva
Hauser & Wirth

von Heyl, Charline
1301PE

Hiebert, Christine
Margarete Roeder

Hien, Albert
walter storms

Hildebrandt, Gregor
Perrotin, WENTRUP

Hill, Christine
EIGEN + ART

Hill, Patrick
Shane Campbell

Hilliard, John
Max Hetzler

Hipp, Benedikt
Kadel Willborn

Hirst, Damien
Paragon

Hoehme, Gerhard
Beck & Eggeling

Hofer, Candida
Ben Brown, Thomas Zander

Hofschen, Edgar
mike karstens

Hohn, Ull
Galerie NEU

Hol, Ane Mette
Kadel Willborn

Holen, Yngve
Galerie NEU

Holmqvist, Karl
Galerie NEU

Holyhead, Robert
Max Hetzler

Holzapfel, Olaf
Sabine Knust, Gebr. Lehmann, Daniel Marzona

Honbori, Yuji
NANZUKA

Hood, Chris
Bernard Ceysson

Hope 1930, Andy
Hauser & Wirth

Hopf, Judith
Deborah Schamoni

Horn, Rebecca
Thomas

Horn, Roni
Hauser & Wirth

Horst, Horst P.
Bernheimer

Horstmann, Julia
Nagel Draxler

Houseago, Thomas
Hauser & Wirth

Howard, Rachel
BLAIN|SOUTHERN

Hubbard, Alex
Galerie NEU

Hubbuch, Karl
Fischer Kunsthandel & Edition

Huemer, Markus
Artelier Contemporary

Hughes, Patrick
Boisserée

Hugo, Pieter
| PRISKA PASQUER

Hulten, Sofia
Daniel Marzona, RaebervonStenglin

Hume, Gary
Paragon, Sprüth Magers

Humphreys, Tom
Rob Tufnell

Hurnaus, Hertha
Krobath

Hurzlmeier, Leonhard
DUVE Berlin

Husain, Nadira
PSM

Hutte, Axel
WILMA TOLKSDORF

Huyghe, Pierre
Hauser & Wirth

Hylden, Nathan
KÖNIG GALERIE

Ickowicz, Gaston Zvi
Hezi Cohen

Ikemura, Leiko
Karsten Greve, Haas

Illarramendi, Raul
Karsten Greve

Immendorff, Jorg
Michael Werner

Inoue, Yuichi
Whitestone Gallery

Isaacs, John
Haas

Ivanov, Pravdoliub
SARIEV

Jackson, Matthew Day
Hauser & Wirth

Jackson, Richard
Hauser & Wirth

Jacobsen, Robert
Moderne Silkeborg

Jaeger, Elizabeth
Jack Hanley

Jakschik, Margarete
Shane Campbell

James, Meredith
Jack Hanley

Jamie, Cameron
Galerie Buchholz

Jankowski, Christian
Contemporary Fine Arts

Janssens, Ann Veronica
1301PE

von Jawlensky, Alexej
Ludorff, Schwarzer, Thomas

Jensen, Sergej
Galerie Buchholz, Galerie NEU

Jodice, Mimmo
Karsten Greve

Johne, Sven
Nagel Draxler

Johnson, Rashid
Hauser & Wirth

Jones, Allen
LEVY Galerie

Jones, Neal
Southard Reid

Joo, Michael
BLAIN|SOUTHERN

Jorn, Asger
Moderne Silkeborg

Josephsohn
Hauser & Wirth

JPW3
Nagel Draxler

JR
Perrotin

Judd, Donald
Carolina Nitsch, Schönewald, David Zwirner

Julien, Isaac
Roslyn Oxley9

Jungwirth, Martha
Haas, Krinzinger

Jurczak, Dorota
Sies + Höke

Just, Jesper
Perrotin

K. E., Anna
Philipp von Rosen

Kabakov, Ilya & Emilia
mike karstens, Brigitte Schenk

Kaeley, Sachin
Contemporary Fine Arts

Kammerling, Jan
CONRADS

Kane, Alan
Bruce Haines, Mayfair

Kapoor, Anish
Paragon

Kaprow, Allan
Hauser & Wirth

Karsties, Markus
VAN HORN

Kaszas, Tamas
Kisterem, Krinzinger

Kath, Eske
Mikael Andersen

Kato, Izumi
Perrotin

Katz, Alex
Klüser

Kawai, Misaki
The Hole

Kawara, On
Akira Ikeda, David Zwirner

KAWS
Perrotin

Keller, Daniel
Kraupa-Tuskany Zeidler

Kelley, Mike
Hauser & Wirth

Kelm, Annette
KÖNIG GALERIE

Kelsey, John
Galerie Buchholz

Kendrick, Mel
David Nolan

Keyser, Rosy
Contemporary Fine Arts

Khan, Waqas
Krinzinger

Khedoori, Rachel
Hauser & Wirth

Khedoori, Toba
David Zwirner

Kher, Bharti
Hauser & Wirth, Perrotin

Khosla, Kiron
Nagel Draxler

Kiecol, Hubert
Häusler Contemporary

Kiefer, Anselm
Galerie Thaddaeus Ropac, Thomas

Kienzer, Michael
Elisabeth & Klaus Thoman

Kiesewetter, Thomas
Sies + Höke

Kikuchi, Yoshihiro
NANZUKA

Kilpper, Thomas
Nagel Draxler

Kinashi, Aine
Whitestone Gallery

Kippenberger, Martin
Artelier Contemporary

Kirchner, Ernst Ludwig
Fischer Kunsthandel & Edition, Henze & Ketterer, Koch, Ludorff, Schwarzer, Thomas, Utermann

Kirk, Joanna
BLAIN|SOUTHERN

Kirkeby, Per
Bo Bjerggaard, Michael Werner

Klapheck, Konrad
LEVY Galerie

Klas, Esther
SpazioA

Klauke, Jurgen
LEVY Galerie, Hans Mayer, Elisabeth & Klaus Thoman

Klein, Astrid
Haas, Sprüth Magers

Klein, Jochen
Galerie Buchholz

Klein, Martina
Slewe

Klimas, Martin
COSAR HMT

Klingelholler, Harald
Konrad Fischer Galerie, Tucci Russo

Klute, Christof
Löhrl

Kneffel, Karin
Klaus Gerrit Friese, Fred Jahn / Matthias Jahn, Schönewald, Edition Staeck

Knight, John
Galerie NEU

Knobloch, Thoralf
Gebr. Lehmann

Knoebel, Imi
Bärbel Grässlin, Akira Ikeda, Christian Lethert, nächst St. Stephan, Hans Strelow, Thomas

Knoller, Paco
Karsten Greve

Knorr, Daniel
nächst St. Stephan

Koberling, Bernd
Akira Ikeda

Kochanski, Roman
Löhrl

Koether, Jutta
Galerie Buchholz

Kogelnik, Kiki
KÖNIG GALERIE

Kogler, Peter
Artelier Contemporary

Koike, Takahide
Akira Ikeda

Kokoschka, Oskar
Ruberl

Kolodziejska, Anna
Bernd Kugler

Komad, Zenita
Krinzinger

Komitski, Vikenti
Krinzinger

Kompatscher, Florin
Elisabeth & Klaus Thoman

Konate, Abdoulaye
BLAIN|SOUTHERN

de Koning, Krijn
Slewe

Kooiker, Paul
KROMUS + ZINK

Koons, Jeff
David Zwirner

Koppitz, Rudolf
Johannes Faber

Koshlyakov, Valery
Krinzinger

Kosuth, Joseph
Hans Mayer

Kotter, Hans
Klaus Benden

Kounellis, Jannis
BLAIN|SOUTHERN, Karsten Greve, Repetto Gallery

Kowski, Uwe
EIGEN + ART

Kranzler, Lisa
Gebr. Lehmann

Kratz, Thomas
Deweer Gallery

Kraus, Kitty
Galerie NEU

Krause, Till
Nagel Draxler

Krauskopf, Peter
Jochen Hempel, walter storms

Krebber, Michael
Galerie Buchholz

Kreij, Marijn van
andriesse eyck

Kreitner, Siegfried
Lahumière

Kretschmer, Melissa
Konrad Fischer Galerie

Kricke, Norbert
Aurel Scheibler, Hans Strelow, Florian Sundheimer

Krieg, Dieter
Klaus Gerrit Friese

Krinzinger, Angelika
Krinzinger

Kristalova, Klara
Perrotin

Kriwet, Ferdinand
Löhrl

Kroner, Sven
Fons Welters

Kruip, Germaine
COSAR HMT

Kuehn, Gary
Haas, Häusler Contemporary

Kuhn, Heinrich
Johannes Faber

Kuhn, Susanne
Beck & Eggeling

Kuhn, Melora
EIGEN + ART

Kuitca, Guillermo
Hauser & Wirth

Kujasalo, Matti
Anhava

Kultau, Felix
fiebach, minninger

Kurten, Sarah
Max Mayer

Kurten, Stefan
mike karstens

Kusaka, Shio
Shane Campbell

Kusama, Yayoi
Galerie von Vertes, Whitestone Gallery, David Zwirner

Kvas, Andrea
Chert

Kvium, Michael
Nils Stærk

Kwade, Alicja
KÖNIG GALERIE

Ladik, Katalin
acb Gallery

Lafontaine, Marie-Jo
Samuelis Baumgarte

Laib, Wolfgang
Konrad Fischer Galerie

Laing, Rosemary
CONRADS

Lakner, Laszlo
Georg Nothelfer

Lalanne, Claude & Francois-Xavier
Ben Brown

Lamsfus, Ulrich
Hammelehle und Ahrens

Landau, Sigalit
Marlborough Contemporary

Landers, Sean
Nils Stærk

Landy, Michael
Sabine Knust

Lang, Dominik
Krobath

Lang, Pe
Anhava

Lange, Dirk
Haas

Larsson, Bo Christian
Bo Bjerggaard

Laska, Sadie
Bernard Ceysson

Lassnig, Maria
Hauser & Wirth, Konzett Gallery

Lauter, Mimi
Shane Campbell

Le Va, Barry
David Nolan

Leblanc, Walter
SETAREH Gallery

Lebrija, Gonzalo
Laurent Godin

LeBrun, Christopher
Paragon

Lebus, Alex
EIGEN + ART

Leckey, Mark
Galerie Buchholz

Ledgerwood, Judy
1301PE, Häusler Contemporary

Lee, Margaret
Jack Hanley

Leger, Fernand
Thomas Salis art & design

Leimer, Sonia
nächst St. Stephan

Lenk, Steffen
Anke Schmidt

Leonard, Zoe
Gisela Capitain, Hauser & Wirth

Leppien, Jean
Lahumière

Leroy, Eugene
Moderne Silkeborg

Lester, Gabriel
Fons Welters

Levine, Sherrie
David Zwirner

Levitt, Helen
Thomas Zander

Lewis, Tony
Shane Campbell

Lewitt, Sam
Galerie Buchholz

LeWitt, Sol
Konrad Fischer Galerie

Leykauf, Alexandra
Martin van Zomeren

Li Tianbing
Pearl Lam

Lichtenstein, Roy
Klaus Benden, Heinz Holtmann

Liden, Klara
Galerie NEU

Liebermann, Max
Ludorff

Lienbacher, Ulrike
Krinzinger

Limone, Guy
Perrotin

Lindena, Kalin
Nagel Draxler

Lindner, Richard
Klaus Benden, LEVY Galerie

Lipps, Jonas
Ben Brown

Lloyd, Hilary
Galerie NEU

Locher, Thomas
Reinhard Hauff

Loffelhardt, Stefan
Aurel Scheibler

Lohr, Christiane
Taguchi, Tucci Russo

Lohse-Wachtler, Elfriede
Fischer Kunsthandel & Edition

Long, Richard
Konrad Fischer Galerie

Longo, Robert
Hans Mayer, Galerie Thaddaeus Ropac

Lorwald, Markus
mike karstens

Lozano, Lee
Hauser & Wirth

Lucebert
Moderne Silkeborg

van Luit, Chaim
tegenboschvanvreden

Lukasser, Rosmarie
Krinzinger

Lum, Ken
Nagel Draxler

Lupertz, Markus
Ben Brown, Michael Werner

Luther, Adolf
Heinz Holtmann

Lutter, Vera
Utermann

M’barek, Pauline
Thomas Rehbein

Ma Yujiang
Pearl Lam

Maas, Jonas
Philipp von Rosen

Mack, Heinz
Beck & Eggeling, Ben Brown, Heinz Holtmann, Koch, Maulberger, Perrotin, Samuelis Baumgarte, Axel Vervoordt

Macke, August
Utermann

Macuga, Goshka
Rüdiger Schöttle

Maekawa, Tsuyoshi
Whitestone Gallery

Maguire, Brian
Kerlin

Mahn, Inge
Max Hetzler

Maier-Reimer, Daniel
CLAGES

Maiolino, Anna Maria
Hauser & Wirth

Majerus, Michel
Niels Borch Jensen

Malluh, Maha
Krinzinger

Man, Victor
Galerie NEU

Mangold, Robert
Konrad Fischer Galerie

Mann, Zora
Chert

Manzoni, Piero
Thomas Salis art & design

Marcel, Didier
lange + pult

Margolis, Alisa

WILMA TOLKSDORF

Marini, Marino

Galerie von Vertes

Markowitsch, Remy
EIGEN + ART

Marshall, Kerry James
David Zwirner

Marszewski, Katharina
EXILE

Martin, Kris
Sies + Höke

Marx, Stefan
Jürgen Becker

Matelli, Tony
The Green Gallery, Marlborough Chelsea

Mathers, Simon
MOT International

Matsutani, Takesada
Hauser & Wirth

Matta-Clark, Gordon
David Zwirner

Mattner, Jakob
Haas

Mauri, Fabio
Hauser & Wirth

Mavignier, Almir
SETAREH Gallery

Mayer, Christian
Nagel Draxler

Mayer, Hans-Jorg
Nagel Draxler, Samuelis Baumgarte

Mayer, Maix
EIGEN + ART

McAllister, John
Shane Campbell

McBride, Rita
Konrad Fischer Galerie

McCall, Anthony
Thomas Zander

McCarthy, Paul
Hauser & Wirth

McClelland, Suzanne
Shane Campbell

McCracken, John
David Zwirner

McCue, Linda
Vera Munro

McGinley, Ryan
Perrotin

McKenzie, Lucy
Galerie Buchholz

McNally, Robert
David Risley

Meadows, Jason
Shane Campbell

Meckseper, Josephine
Reinhard Hauff

Meese, Jonathan
Bo Bjerggaard, Krinzinger, Sies + Höke

Megerle, Birgit
Galerie NEU

Meidner, Ludwig
Valentien

Meier, Christoph
Nosbaum Reding

Meise, Michaela
KÖNIG GALERIE

Meisenberg, Florian
WENTRUP

Melgaard, Bjarne
Krinzinger

Melian, Michaela
Barbara Gross

Mellin, Haley
Bischoff Projects

Melotti, Fausto
Hauser & Wirth, Montrasio Arte

Melsheimer, Isa
nächst St. Stephan

Mendez Blake, Jorge
1301PE

Mercier, Mathieu
lange + pult

Merz, Mario
Konrad Fischer Galerie, Giorgio Persano

Metzel, Olaf
Klüser, WENTRUP

Meuser
Gisela Capitain, Bärbel Grässlin

Meyer, Jurgen
Hans Strelow

Micallef, Antony
Pearl Lam

Michalko, Monika
Produzentengalerie Hamburg

Michaux, Henri
Georg Nothelfer

Middendorf, Helmut
MOT International

Milak, Radenko
| PRISKA PASQUER

Milan, Wardell
David Nolan

Miller, Gerold

lange + pult

Miller, Harland
BLAIN|SOUTHERN

Miller, John
Nagel Draxler

Miller, Peter
Crone

Mioduszewski, Jan
lokal_30

Miro, Joan
Galerie von Vertes

Mishima, Akiyoshi
Nagel Draxler

Mitchell, Joan
Hollis Taggart

von Monkiewitsch, Johanna
Berthold Pott

Moore, Henry
Hauser & Wirth

Moran, Kristine
Daniel Faria

Morandi, Giorgio
David Zwirner

Morellet, Francois
A arte Invernizzi, BLAIN|SOUTHERN, Jean Brolly

Morgan, Claire
Karsten Greve

Moritz, Sabine
Haas

Morris, Sarah
Paragon

Morrison, Paul
Sabine Knust

Moser, Claudio
Anke Schmidt

Moshiri, Farhad
Perrotin

Mosley, Ryan
EIGEN + ART

Mosset, Olivier
lange + pult

Motti, Gianni
Perrotin

Mr.
Perrotin

Mucha, Reinhard
Sprüth Magers

Mueck, Ron
Hauser & Wirth

Muehl, Otto
Konzett Gallery, Krinzinger, Ruberl

Mueller, Otto
Henze & Ketterer

Mukai, Shuji
Whitestone Gallery

Mulders, Marc
Borzo

Muller, Christian Philipp
Nagel Draxler

Muller, Harald F.
mirko mayer galerie / m-projects

Muller, Michael
Aanant & Zoo

Muller, Stefan
Bärbel Grässlin, Nagel Draxler

Muller, Thomas
Florian Sundheimer

Mullican, Matt
Capitain Petzel

Mulzer, Andre
Jürgen Becker

Munch, Horst
Hans Strelow

Mundt, Wilhelm
Buchmann, Schönewald

Muniz, Vik
Ben Brown

Munteanu Rimnic, Anca
PSM

Murakami, Takashi
Perrotin

Mureşan, Ciprian
David Nolan

Murillo, Oscar
David Zwirner

Mutu, Wangechi
Carolina Nitsch

Nagai, Yuji
Nicolas Krupp, WARHUS RITTERSHAUS

Nakonechna, Lada
EIGEN + ART

Naraha, Takashi
Hans Mayer

Nasaka, Senkichiro
Whitestone Gallery

Nasaka, Yuko
Axel Vervoordt, Whitestone Gallery

Nauman, Bruce
Konrad Fischer Galerie

Navratil, Alexandra
BolteLang

Nay, Ernst Wilhelm
Ludorff, Aurel Scheibler, Schlichtenmaier, Schwarzer, Michael Werner

Nayar, Yamini
Thomas Erben, Jhaveri

Neel, Alice
Aurel Scheibler, David Zwirner

Neumann, Hartmut
Beck & Eggeling

Neumann, Max
Boisserée

Nicolai, Carsten
EIGEN + ART

Nicolai, Olaf
EIGEN + ART, Carolina Nitsch

Niederer, Caro
Hauser & Wirth

Nigro, Mario
A arte Invernizzi

Nikolaev, Stefan
SARIEV

Nink, Tobias
Heinz Holtmann

Nitsch, Hermann
Krinzinger

Nitsche, Frank
Max Hetzler, Gebr. Lehmann

Nix, Lori
Klüser

Noble, Tim and Webster, Sue
BLAIN|SOUTHERN

Noel, Georges
Georg Nothelfer

Nolde, Emil
Henze & Ketterer, Ludorff, Remmert und Barth, Schwarzer, Thomas, Utermann

Nonas, Richard
Hans Mayer

Noonan, David
Roslyn Oxley9

Norberg, Hannes
Klaus Benden

Nordstrom, Jockum
David Zwirner

Nowak, Rita
Konzett Gallery

Nuhr, Dieter
Löhrl

Nutt, Jim
David Nolan

Nuur, Navid
Max Hetzler, Martin van Zomeren

Nyandoro, Gareth
mirko mayer galerie / m-projects

O’Brien, William J.
Shane Campbell

O’Bryan, Jill
Margarete Roeder

Odenbach, Marcel

Gisela Capitain, LEVY Galerie

Oehlen, Albert
Max Hetzler, Nicolas Krupp

Oehlen, Markus

Hans Mayer

Ofili, Chris
David Zwirner

Ogasawara, Miwa
Vera Munro

Ohira, Ryuichi
Vera Munro

Olesen, Henrik
Galerie Buchholz

Olson, Alex
Shane Campbell

Ong, Donna
Krinzinger

Onorato, Taiyo & Krebs, Nico
Sies + Höke

Op de Beeck, Hans
Krinzinger

Opie, Julian
Krobath

Oppenheim, Lisa
Juliette Jongma

Oppenheim, Meret
Krinzinger

Oppl, Bernd
Krinzinger

Orr, Christopher
Hauser & Wirth

Oshiro, Kaz
Perrotin

Ostrowski, David
Sprüth Magers

Othoniel, Jean-Michel
Karsten Greve, Perrotin

Ottersbach, Heribert C.
Beck & Eggeling

Otto-Knapp, Silke
Galerie Buchholz

Oursler, Tony
Hans Mayer

Ozbolt, Djordje
Hauser & Wirth

Pacheco, Bruno
Hollybush Gardens

Paeffgen, C. O.
LEVY Galerie, Hans Mayer

Paffgen, Uta
Heinz Holtmann

Paik, Nam June
Hans Mayer, Margarete Roeder, Thomas

Palavrakis, Apostolos
Beck & Eggeling

Palermo
Löhrl, Carolina Nitsch, David Zwirner

Panamarenko
Deweer Gallery

Panzer, Fritz
Krobath

Paolini, Giulio
Repetto Gallery, Tucci Russo

Paolozzi, Eduardo
Rob Tufnell

Papaconstantinou, Nina
Kalfayan

Pardo, Jorge
1301PE

Parekowhai, Michael
Roslyn Oxley9

PARK Seo-Bo
Perrotin

Parreno, Philippe
1301PE

Pattison, Yuri
Supplement

Pavlopoulos, Tassos
Kalfayan

Pearson, Anthony
Shane Campbell

Pechstein, Hermann Max
Henze & Ketterer, Schwarzer

Pedersen, Carl-Henning
Moderne Silkeborg

Peeters, Henk
Borzo

Peiffer Watenphul, Max
Henze & Ketterer, Remmert und Barth

Peles Empire
WENTRUP

Penck, A. R.
Michael Schultz, Edition Staeck, Michael Werner

Pendleton, Adam
Shane Campbell

Penone, Giuseppe
Konrad Fischer Galerie, Tucci Russo

Pensato, Joyce
Capitain Petzel

Pernice, Manfred
Konrad Fischer Galerie, nächst St. Stephan, Galerie NEU

Perret, Mai-Thu
| PRISKA PASQUER

Pettibon, Raymond
David Zwirner

Pfahler, Georg Karl
Schlichtenmaier

Pfeiffer, Paul
Perrotin

Pfisterer, Verena
EXILE

Pflumm, Daniel
Galerie NEU

Pfrang, Erwin
Fred Jahn / Matthias Jahn

Piacentino, Gianni
Repetto Gallery

Pica, Amalia
KÖNIG GALERIE

Picabia, Francis
Thomas Salis art & design

Picasso, Pablo
Boisserée, Fischer Kunsthandel & Edition,Thomas Salis art & design, Schwarzer

Pichler, Walter
Elisabeth & Klaus Thoman

Piene, Otto
Koch, Löhrl, Maulberger, Schwarzer, Thomas

Piffaretti, Bernard
KLEMM’S

Pilgrim, Rory
andriesse eyck

Piller, Peter
Capitain Petzel

Pils, Tobias
Gisela Capitain

Pionkowski, Gabriel
The Hole

Pirecki, Philomene
Supplement

Pirgelis, Michail
Sprüth Magers

Pisano, Falke
Hollybush Gardens

Pistoletto, Michelangelo
Repetto Gallery

Pivi, Paola
Perrotin

Plamper, Tim
Suzanne Tarasieve

Pleitner, Jan
Bruce Haines, Mayfair

Ploger, Wolfgang
Konrad Fischer Galerie

Polanszky, Rudolf
Konzett Gallery

Poledna, Mathias
Galerie Buchholz

Poliakoff, Serge
Ludorff

Polidori, Robert
Karsten Greve

Polke, Sigmar
Jürgen Becker, Ben Brown, Heinz Holtmann, Löhrl, Schönewald, Michael Schultz, Edition Staeck, Galerie von Vertes, Michael Werner, David Zwirner

Polzin, David
Waldburger Wouters

Popova, Yelena
Philipp von Rosen

Pour, Kour
Rüdiger Schöttle

Pousttchi, Bettina
Buchmann

Prangenberg, Norbert
Karsten Greve

Pratt, Mike
Juliette Jongma

Prekop, Zak
Shane Campbell

Price, Elizabeth
MOT International

Price, Seth
Gisela Capitain

Prince, Richard
Jürgen Becker, Carolina Nitsch

Prouvost, Laure
MOT International

Prvački, Ana
1301PE

Pryde, Josephine
Nagel Draxler, Galerie NEU

Puder, Ulf
Jochen Hempel

Pumhosl, Florian
Galerie Buchholz

Qin Yufen
Pearl Lam

Qiu Deshu
Pearl Lam

Quabeck, Cornelius
Nagel Draxler, Samuelis Baumgarte

Quaytman, R. H.
Galerie Buchholz

Quinn, Ged
Pearl Lam

Quistrebert, Florian and Michael
Juliette Jongma

Qureshi, Imran
Galerie Thaddaeus Ropac

R, Tal
Bo Bjerggaard, Carolina Nitsch

Rabinowitch, David
Akira Ikeda

Raedecker, Michael
Hauser & Wirth

Rainer, Arnulf
Dierking, Ruberl, Thomas Salis, art & design, Brigitte Schenk, Elisabeth & Klaus Thoman

Ramos, Mel
LEVY Galerie, Andom International, Brigitte Schenk

Rauch, Neo
EIGEN + ART, David Zwirner

Rauschenberg, Robert
Klaus Benden, Galerie Thaddaeus, Ropac, Michael Schultz, Galerie von Vertes

Rayne, Blake
1301PE

Reed, David
Häusler Contemporary, Anke Schmidt

Rees, Dan
MOT International

Reich, Johanna
| PRISKA PASQUER

Reinecke, Chris
Beck & Eggeling

Reinhardt, Ad
David Zwirner

Reinhold, Sophie
Tobias Naehring

Reiterer, Werner
Krinzinger

Rentmeister, Thomas
Hammelehle und Ahrens, Aurel Scheibler

Reusch, Erich
Aurel Scheibler

Reyle, Anselm
Contemporary Fine Arts

Rhoades, Jason
Hauser & Wirth, David Zwirner

Rhode, Robin
Tucci Russo

Richardson, Terry
Perrotin

Richier, Germaine
Perrotin

Richter, Claus
CLAGES

Richter, Daniel
Bo Bjerggaard, Galerie Thaddaeus Ropac

Richter, Gerhard
Ben Brown, Löhrl, Ludorff, Schönewald, Michael Schultz, Schwarzer, SETAREH Gallery, Galerie von Vertes

Riedel, Michael
David Zwirner

Riepler, Linus
Krinzinger

de Rijke / de Rooij
Galerie Buchholz

Riley, Bridget
David Zwirner

Ringholt, Stuart
Neon Parc

Rinke, Klaus
Thomas Brambilla

Rist, Pipilotti
Hauser & Wirth

Robarts, Evan
The Hole

Rodel, Maximilian
fiebach, minninger

Roeth, Winston
Christian Lethert

Roggan, Ricarda
EIGEN + ART

Rohlfs, Christian
Henze & Ketterer, Utermann

Rohner, Patrick
Margarete Roeder

Roiter, Andrei
AKINCI

Rompza, Sigurd
Lahumière

Ronacher, Anja
Krinzinger

de Rooij, Willem
Galerie Buchholz

Rosefeldt, Julian
Barbara Gross

Rosenquist, James
Klaus Benden

Rosler, Martha
Nagel Draxler

Ross, Alexander
David Nolan

Ross, Judith Joy
Thomas Zander

Ross-Ho, Amanda
Shane Campbell

Rosle, Philipp
Fred Jahn / Matthias Jahn

Roth, Dieter
Hauser & Wirth, Heinz Holtmann, Ruberl, Edition Staeck

Rothmund, Julia
Löhrl

Rubin, Gideon
Karsten Greve

Ruckriem, Ulrich
Koenig & Clinton, Löhrl

Ruff, Thomas
Konrad Fischer Galerie, Rüdiger Schöttle, David Zwirner

Ruffo, Pietro
BLAIN|SOUTHERN

Ruhry, Valentin
Christine König

Ruperto, Miljohn & Heltoft, Ulrik
Koenig & Clinton

Ruppersberg, Allen
Jürgen Becker

Ruscha, Ed
Carolina Nitsch, Sprüth Magers

Russell, Georgia
Karsten Greve

Rutault, Claude
Perrotin

Saade, Stephanie
AKINCI

Saeed, Lin May
Jacky Strenz

Saglia, Erik
Thomas Brambilla

Sailstorfer, Michael
KÖNIG GALERIE, Perrotin

Sala, Anri
Hauser & Wirth

Samori, Nicola
EIGEN + ART

Samuelsson, Henrik
Laurent Godin

Samyn, Fabrice
Sies + Höke

Sandback, Fred
Jürgen Becker, Margarete Roeder, David Zwirner

Sander, Karin
nächst St. Stephan

Sapountzis, Yorgos
Barbara Gross

Sasnal, Wilhelm
Hauser & Wirth

Sasportas, Yehudit
EIGEN + ART

Sasse, Jorg
nächst St. Stephan, WILMA TOLKSDORF

Saunders, Matt
Niels Borch Jensen

Saura, Antonio
Boisserée

Savelli, Angelo
Montrasio Arte

Savu, Serban
David Nolan

Scarpitta, Salvatore
Montrasio Arte

Schad, Robert
Georg Nothelfer

Schade, Titus
EIGEN + ART

Scharl, Josef
Hagemeier

Schaufler, Matthias
Hammelehle und Ahrens

Scheibitz, Thomas
Produzentengalerie Hamburg, Sprüth Magers

Schendel, Mira
Hauser & Wirth

Schiemenz, Kai
EIGEN + ART

Schiess, Adrian
nächst St. Stephan

Schilling, Katharina
Beck & Eggeling

Schinwald, Markus
Galerie Thaddaeus Ropac

Schlegel, Eva
Krinzinger

Schleime, Cornelia
Michael Schultz

Schlichter, Rudolf
Fischer Kunsthandel & Edition, Valentien

Schlick, Jorg
Nagel Draxler

Schlingensief, Christoph
Hauser & Wirth

Schmale, Toni
Christine König

Schmid, Joachim
Hollybush Gardens

Schmidt, Erik
Krinzinger

Schmidt, Florian
Philipp von Rosen

Schmidt-Rottluff, Karl
Henze & Ketterer

Schmitt, Arne
Jacky Strenz

Schmitten, Andreas
Schönewald

Schneider, Gregor
Konrad Fischer Galerie, Löhrl

Schnell, David
EIGEN + ART

Scholz, Werner
Hagemeier

Schoonhoven, Jan
Borzo, David Zwirner

Schroder, Jana
Natalia Hug

Schuil, Han
Onrust

Schuldt, Kristina
EIGEN + ART

Schultze, Bernard
Henze & Ketterer

Schulz, Tilo
Jochen Hempel

Schulze, Andreas
Sprüth Magers

Schulze, Memphis
SETAREH Gallery

Schumacher, Emil
Boisserée, Ludorff, Maulberger, Schlichtenmaier, Hans Strelow, Utermann

Schuster, Michael
Artelier Contemporary

Schutte, Thomas
Konrad Fischer Galerie, Carolina Nitsch

Schutter, David
Aurel Scheibler

Schwarzkogler, Rudolf
Krinzinger

Schwarzwald, Christian
Krinzinger

Schwer, Paul
Heinz Holtmann

Schwontkowski, Norbert
Elisabeth & Klaus Thoman

Sen, Mithu
Krinzinger

SEO
Michael Schultz

Seragon artists group
Bruce Haines, Mayfair

Serra, Richard
David Zwirner

Šević, Katarina
acb Gallery

Shapiro, Joel
Karsten Greve

Shaw, Jeremy
KÖNIG GALERIE

Shetty, Sudarshan
Krinzinger

Shibata, Kenji
Taguchi

Shimamoto, Shozo
Whitestone Gallery

Shiota, Chiharu
BLAIN|SOUTHERN

Shiraga, Kazuo
Whitestone Gallery

Shonibare MBE, Yinka
BLAIN|SOUTHERN

Siber, Willi
Klaus Benden

Sibony, Gedi
Galerie NEU

Sierra, Santiago
Thomas Zander

Sieverding, Katharina
Sabine Knust, Hans Mayer

Sievers, Carsten
EIGEN + ART

Signer, Roman
Hauser & Wirth, Häusler Contemporary

Sillman, Amy
Capitain Petzel

Silverman, Hayley Aviva
DREI

Simon, Raphaela
Max Hetzler

Simons, Luzia
Schlichtenmaier

Simpson, Michael
David Risley

Singer, Avery
Kraupa-Tuskany Zeidler

Sittig, Dominik
Nagel Draxler

Sizer, Sara
COSAR HMT

Skreber, Dirk
Capitain Petzel

Slavs and Tatars
Kraupa-Tuskany Zeidler

Slominski, Andreas
Bärbel Grässlin, Galerie NEU

Slotawa, Florian
Sies + Höke

Smalley, Travess
Andreas Huber

Smith, Anj
Hauser & Wirth

Smith, David
Hauser & Wirth

Smith, Kiki
mike karstens

Smith, Michael E.
KOW

Smith, Ray
Akira Ikeda

Smith, Richard
Gisela Capitain

Snyder, Sean
Galerie NEU

Sodi, Bosco
BLAIN|SOUTHERN, EIGEN + ART

Solakov, Nedko
SARIEV

Solano, Susana
Maior

Sonderborg, K. R. H.
Maulberger

Sone, Yutaka
David Zwirner

Sonego, Nelio
A arte Invernizzi

Sonnier, Keith
Jürgen Becker, Häusler Contemporary

Sosnowska, Monika
Hauser & Wirth

Soto, Jesus Rafael
Perrotin

Soulages, Pierre
Karsten Greve, Perrotin, Galerie von Vertes

Spaans, Dieuwke
tegenboschvanvreden

Sparks, Laurel
Kate Werble

Spaulings, Reena
Galerie NEU

Spindel, Ferdinand
Dierking

Spoerri, Daniel
Krinzinger, LEVY Galerie

Staack, Juergen
Konrad Fischer Galerie

Stalbohm, Julian
Ginerva Gambino

Stamos, Theodoros
Hollis Taggart

Stankowski, Anton
Schlichtenmaier

Stark, Frances
Galerie Buchholz

Stegmaier, German
KROMUS + ZINK

Steinbach, Haim
Laurent Godin

Steinert, Otto
Johannes Faber

Stella, Frank
Akira Ikeda, Hans Strelow

Stenvert, Curt
Aurel Scheibler

Sterbak, Jana
Barbara Gross

Stezaker, John
Gisela Capitain

Stockholder, Jessica
1301PE, nächst St. Stephan

Stohrer, Walter
Maulberger, Georg Nothelfer, Schlichtenmaier

Stokou, Despina
EIGEN + ART

Stoya, Jorn
Petra Rinck

Strassburger, Henning
Sies + Höke

Strau, Josef
Galerie Buchholz

Štrba, Annelies
EIGEN + ART

Streuli, Beat
Jochen Hempel

Struth, Thomas
Max Hetzler, Rüdiger Schöttle

Stuth, Anett
Löhrl

Su Dongping
Pearl Lam

Su Xiaobai
Pearl Lam

Sudek, Josef
Johannes Faber

Suga, Kishio
BLAIN|SOUTHERN

Sugito, Hiroshi
KROMUS + ZINK

SUPERFLEX
1301PE

di Suvero, Mark
Akira Ikeda

Swennen, Walter
nächst St. Stephan

Szombathy, Balint
acb Gallery

Tadeusz, Norbert
Fred Jahn / Matthias Jahn, Utermann

Takano, Aya
Perrotin

Takeoka, Yuji
Konrad Fischer Galerie

Talbot, Emma
Petra Rinck

Taniguchi, Makoto
NANZUKA

Tapies, Antoni
Boisserée

Tatah, Djamel
Ben Brown

Tavenne, Vincent
Hammelehle und Ahrens

Taylor, Al
David Zwirner

Taylor, Stephanie
Nagel Draxler

Tchenkov, Valio
SARIEV

Teasdale, Lucy
Mikael Andersen

Tee, Jennifer
Fons Welters

Teller, Juergen
Contemporary Fine Arts, Christine König

Templeton, Ed
Nils Stærk

Tercerunquinto
PROYECTOSMONCLOVA

Thater, Diana
1301PE, Hauser & Wirth, David Zwirner

Thiel, Frank
Krinzinger

Thieler, Fred
Maulberger, Samuelis Baumgarte, Schlichtenmaier

Thomann, Mirjam
Nagel Draxler

Thomkins, Andre
Hauser & Wirth

Thompson, Cheyney
Galerie Buchholz

Thompson, Luke Willis
Nagel Draxler

Tillmans, Wolfgang
Galerie Buchholz, David Zwirner

Timme, Jan
Nagel Draxler

Tiravanija, Rirkrit
1301PE

Tobias, Gert & Uwe
Contemporary Fine Arts

Toenges, Michael
Margarete Roeder

Toguo, Barthelemy
Nosbaum Reding

Tollens, Peter
Margarete Roeder

Tot, Endre
acb Gallery

Tremblay, John
Triple V

Trescott, Shonah
EIGEN + ART

Tribe, Kerry
1301PE

Trier, Hann
Schlichtenmaier, Utermann

Trillhaase, Adalbert
Remmert und Barth

Trockel, Rosemarie
Crone, Sprüth Magers

Troschke, Wolfgang
mike karstens

Trouve, Tatiana
Perrotin

Tsagaris, Panos
Kalfayan

Tseng Kwong Chi
Ben Brown

Tsukuda, Hiroki
NANZUKA

Tucker, William
Buchmann

Tuerlinckx, Joelle
nächst St. Stephan, Nagel Draxler

Tuori, Anna
Anhava

Tur, Nasan
BLAIN|SOUTHERN, WILMA TOLKSDORF

Turk, Gavin
Ben Brown, Krinzinger

Turner, Daniel
KÖNIG GALERIE

Tursic, Ida & Mille, Wilfried
Max Hetzler

Tuttle, Richard
Jürgen Becker

Tuymans, Luc
David Zwirner

Twombly, Cy
Karsten Greve, Schönewald

Uecker, Gunther
Akira Ikeda, Koch, Löhrl, Maulberger, Thomas Salis, art & design, Schwarzer, walter storms, Hans Strelow, Galerie von Vertes, Axel Vervoordt

Uemae, Chiyu
Whitestone Gallery

Ulay
MOT International

Ullrich, Wolfram
lange + pult

Umberg, Gunter
nächst St. Stephan, Thomas Zander

Uoo, Stewart
Galerie Buchholz

Uriarte, Ignacio
Philipp von Rosen

Valdes, Manolo
Beck & Eggeling

Valsang, Tatjana
Konrad Fischer Galerie

Van de Velde, Rinus
KROMUS + ZINK

van den Broek, Koen
Marlborough Contemporary, Philipp von Rosen

Van Dingenen, Filip
Waldburger Wouters

van Lieshout, Erik
Krinzinger

van Ofen, Michael
Sies + Höke

Van Vliet, Don
Michael Werner

Vandenberg, Philippe
Hauser & Wirth

Varelas, Jannis
Krinzinger

Varga Weisz, Paloma
Konrad Fischer Galerie

Vasarely, Victor
Lahumière

Vasquez de la Horra, Sandra
David Nolan

Vautier, Ben
lange + pult

Veilhan, Xavier
Perrotin

Velonis, Kostis
Kalfayan

Venet, Bernar
Giorgio Persano

Venezia, Michael
Häusler Contemporary

Verheyen, Jef
Dierking, Axel Vervoordt

Verhoeven, Jeroen
BLAIN|SOUTHERN

Vermeersch, Pieter
Perrotin

Vibskov, Henrik
Ruttkowski;68

Vigo, Nanda
Koch

Viola, Bill
BLAIN|SOUTHERN

Virnich, Anna
DREI, PROYECTOSMONCLOVA

Virnich, Thomas
Haas

Visser, Carel
Borzo

Vital, Not
Ben Brown, Akira Ikeda

Vitale, Marianne
Contemporary Fine Arts

Vitone, Luca
Nagel Draxler

Vo, Danh
Galerie Buchholz

Vogel, Anna
CONRADS, Deweer Gallery

Voigt, Bruno
Valentien

Voigt, Jorinde
Klüser, KÖNIG GALERIE, David Nolan

Voit, Robert
walter storms

Volker, Cornelius
Klaus Gerrit Friese

Volker, Mirjam
EIGEN + ART

Voll, Christoph
Valentien

von Bismarck, Julius
alexander levy, Sies + Höke

Voss, Jan
Boisserée, Moderne Silkeborg,Georg Nothelfer

de Vries, Anne
Martin van Zomeren

de vries, herman
CONRADS

Wachholz, Thomas
MIER

Waldach, Brigitte
Bo Bjerggaard

Walde, Martin
Krinzinger

Wallace, Ian
Hauser & Wirth

Wallert, Tore
Ginerva Gambino

Wallinger, Mark
Hauser & Wirth, Krinzinger

Waltemath, Joan
Margarete Roeder

Walther, Franz Erhard
KOW

Wang, Taocheng
Fons Welters

Warhol, Andy
Klaus Benden, Heinz Holtmann, Klüser, Ludorff, Hans Mayer, Schwarzer, Galerie von Vertes

van Warmerdam, Marijke
Moderne Silkeborg

Warren, Rebecca
Max Hetzler

Wateridge, Jonathan
Haas

Waters, John
Jürgen Becker

Weaver, Grace
Soy Capitán.

Weber, Ina
Hammelehle und Ahrens

Wei, Chen
Rüdiger Schöttle

Weiner, Lawrence
BLAIN|SOUTHERN

Weinhold, Kurt
Fischer Kunsthandel & Edition

Welling, James
Jürgen Becker, David Zwirner

Wendels, Franziskus
Boisserée

Wenders, Wim
BLAIN|SOUTHERN

a Wengen, Stefan
Beck & Eggeling

Wermers, Nicole
Produzentengalerie Hamburg

Wessel, Henry
Thomas Zander

Wesselmann, Tom
Klaus Benden, Thomas, Galerie von Vertes

West, Franz
Konzett Gallery, Ruberl, Elisabeth & Klaus Thoman

Westermann, H. C.
Linn Lühn

Westpfahl, Conrad
Maulberger

Weyer, Anke
CANADA

Weyermann, Maja
Nosbaum Reding

Wheeler, Doug
David Zwirner

White, Pae
1301PE

Wieser, Claudia
Sies + Höke

Wildemann, Heinrich
Maulberger

Willats, Stephen
Reinhard Hauff

Williams, Christopher
David Zwirner

Williams, Michael
CANADA

Williamson, Lisa
Shane Campbell

Willikens, Ben
Hans Mayer

Wilson, Graham
The Hole

Winstanley, Paul
1301PE

Winter, Fritz
Henze & Ketterer, Maulberger, Utermann

Winter/Horbelt
mike karstens

Wirths, Rene
Haas

Wohnseifer, Johannes
KÖNIG GALERIE, Linn Lühn, Elisabeth & Klaus Thoman

Wolfson, Jordan
David Zwirner

Wollheim, Gert Heinrich
Remmert und Barth

Wols
Karsten Greve

Wong, Martin
Galerie Buchholz

Wood, Jonas
Shane Campbell

Worsel, Troels
Fred Jahn / Matthias Jahn

Wrede, Thomas
Beck & Eggeling, mike karstens

Wulff, Katharina
Galerie Buchholz, Galerie NEU

Wurm, Erwin
Artelier Contemporary, Galerie Thaddaeus Ropac

Wutz, Michael
Klaus Gerrit Friese, Aurel Scheibler

Wyn Evans, Cerith
Galerie NEU

Xhafa, Sislej
BLAIN|SOUTHERN

Yaegashi, Yui
Shane Campbell

Yamamoto, Tomiaki
Akira Ikeda

Yan Pei-Ming
Galerie Thaddaeus Ropac

Yoshihara, Jiro
Whitestone Gallery

Yoshimoto, Hiromu
Akira Ikeda

Yuan Zuo
Pearl Lam

Yuskavage, Lisa
David Zwirner

Załuska, Natalia
Klüser, Christine König

Zandvliet, Robert
Jean Brolly, Onrust

Zangs, Herbert
Maulberger

Zarzeka, Marcin
Andreas Huber

Zehrer, Joseph
Nagel Draxler

Zeniuk, Jerry
Margarete Roeder, Slewe

Zenner, Barbara
Jürgen Becker

Zenses, Malte
Kadel Willborn

Zerres, Maria
Brigitte Schenk

Zhang Ding
Krinzinger

Zhang Enli
Hauser & Wirth

Zhao, Gang
Nagel Draxler

Zhu Jinshi
Pearl Lam

Ziegler, Toby
Max Hetzler

Zielony, Tobias
KOW

Zimmermann, Peter
Nosbaum Reding, Samuelis Baumgarte

Zink Yi, David
Hauser & Wirth

Ziolkowski, Jakub Julian
Hauser & Wirth

Zipp, Thomas
Baudach, Krinzinger, Rüdiger Schöttle

Zobernig, Heimo
Nicolas Krupp, Nagel Draxler

Zoete, Dirk
KROMUS + ZINK

Zorio, Gilberto
BLAIN|SOUTHERN, Repetto Gallery

Zvonar, Elizabeth
Daniel Faria

Zwakman, Edwin
AKINCI